STOMATOLOG DZIECIĘCY

stomatolog dla dzieci, stomatolog dziecięcy, dentysta dziecięcy, leczenie dzieci bez bólu, leczenie w podtlenku azotu

DENTYSTA DZIECIĘCY CZĘSTOCHOWA

Wspomnienie udanej pierwszej wizyty u dentysty jest bardzo ważnym krokiem dla dziecka. Te pierwsze kontakty na ogół przebiegają doskonale w przypadku dentysty, który słucha dzieci i rodziców. Głównym problemem dla stomatologa dziecięcego jest zbudowanie zaufania, które pozwoli dziecku traktować wizyty i opiekę jako zabawne, edukacyjne, pozytywne i miłe doświadczenie.

W DENiMED® stomatolog dziecięcy Częstochowa, kładzie szczególny nacisk na pozostawienie pozytywnych odczuć dziecka z odbytej wizyty.

 

Dentysta dla dzieci Częstochowa
788 619 605 lub 735 146 591

DENTYSTA DZIECIĘCY - KIEDY Z WIZYTĄ?

Nie ma granicy wieku, która dokładnie wyznacza czas pierwszej wizyty. Jeżeli dziecko nie ma żadnych problemów z wyżynającymi się ząbkami, pierwsza wizyta powinna odbyć się ok. 1 roku życia, przy pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych.

Wizyty kontrolne u dentysty dziecięcego, warto powtarzać systematycznie co 3-4 miesiące.

 

Na pewno trzeba udać się do stomatologa dziecięcego w następujących przypadkach:

  • przy problemach z ząbkowaniem
  • przy dolegliwościach bólowych zębów
  • gdy z ust dziecka wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach
  • jeśli pojawiają się przebarwienia na szkliwie
  • przy widocznych ubytkach próchnicowych
  • w przypadku podejrzenia wady zgryzu

DENTYSTA DLA DZIECI - WIZYTA ADAPTACYJNA

Wizyta adaptacyjna jest bardzo ważnym etapem oswajania dziecka ze stomatologiem.

W DENiMED® stomatolodzy dziecięcy mają świadomość, że pierwsze wrażenia i pierwszy kontakt dziecka z dentystą, rzutuje na późniejsze podejście do kolejnych wizyt. Dlatego, pierwsza wizyta dziecka jest wizytą adaptacyjną, podczas której dziecko zapoznaje się z pracą lekarza, poznaje sprzęt i narzędzia. Na wizycie adaptacyjnej, nie są wykonywane żadne inwazyjne zabiegi. Wizyta adaptacyjna ma na celu oswojenie dziecka z gabinetem i pozostawianie u dziecka pozytywnego wspomnienia. Dzięki temu kolejne wizyty u stomatologa dziecięcego będą dla małego pacjenta mniej stresujące.

Aby adaptacja dziecka przebiegała prawidłowo, należy dbać o systematyczne wizyty kontrolne, podczas których dziecko odwiedza gabinet, spotyka się z dentystą dziecięcym i ma wykonywane proste zabiegi tj. fluoryzacja czy lakowanie zębów. W późniejszym czasie, w przypadku konieczności bardziej inwazyjnego zabiegu np. leczenia próchnicy u dziecka, dziecko nie będzie bało się dentysty i związanych z leczeniem procedur.

 

Dentysta dziecięcy Częstochowa
788 619 605 lub 735 146 591

WIZYTA KONTROLNA DZIECKA U DENTYSTY

Wizyty kontrolne są bardzo ważnym elementem profilaktyki stomatologicznej u dzieci.

Niestety, próchnica w zębach mlecznych oraz stałych zębach u dzieci, ma często bardzo agresywny przebieg. Próchnica u dzieci rozwija się szybko, natomiast  zmiany, przy zbyt późnej ingerencji stomatologa dziecięcego, mogą okazać się nieodwracalne a leczenie skompilowane.

 

DENTYSTA DZIECIĘCY BEZ BÓLU

W DENiMED® stosujemy tylko nowoczesny sprzęt a bezbolesne metody znieczulenia pozwalają przeprowadzać leczenie w sposób niezwykle precyzyjny i bezpieczny. W przypadku zarówno dzieci jak i dorosłych priorytetem jest przeprowadzenie zabiegu w sposób bezbolesny. Jest to komfortowe dla pacjenta ale także umożliwia precyzyjne i spokojne wykonanie zabiegu przez lekarza stomatologa. Dzięki nowoczesnym metodom znieczulania dzieci u dentysty, leczenie i gabinet nie będzie kojarzył się z nieprzyjemnymi doświadczeniami.

 

Leczenie dzieci w sedacji Częstochowa
788 619 605 lub 735 146 591

LECZENIE W PODTLENKU AZOTU (GAZ ROZWESELAJĄCY)

Niektórzy mali pacjenci odczuwają bardzo duży lęk przed leczeniem stomatologicznym. W DENIMED® stosujemy bezpieczną metodę walki ze stresem i bólem czyli sedację wziewną, potocznie zwaną gazem rozweselającym.

 

Gaz rozweselający wywołuje u małego pacjenta stan fizycznego odprężenia. Dziecko zachowuje   podstawowe odruchy i świadomość ale pacjent nie odczuwa strachu ani lęku. Dlatego też stosowanie gazu rozweselającego (podtlenku azotu) jest nieszkodliwą i skuteczną metodą znoszenia lęku, szczególnie zalecaną dla dzieci. Po zakończonym zabiegu, pacjent bardzo szybko wraca do pełnej sprawności, gdyż gaz rozweselający przestaje działać już po kilku minutach od momentu wyłączenia aparatu.

 

Wskazaniem do zastosowania gazu rozweselającego u dziecka jest m.in.:

  • silny lęk przed leczeniem
  • nadpobudliwość
  • konieczność wykonania długiego i uciążliwego zabiegu

LECZENIE PRÓCHNICY W ZĘBACH MLECZNYCH

Podczas rozwoju zębów mlecznych oraz w czasie ich wymiany, warto regularnie konsultować się z dentystą dziecięcym. Systematyczne wizyty, wczesna diagnoza i szybko podjęte leczenie, pozwalają utrzymać zdrowe zęby mleczne.

Wśród wielu rodziców nadal niestety pokutuje błędne przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć ponieważ i tak wypadną. Jest to bardzo niebezpieczna teoria, która powoduje, że wiele dzieci, ma w późniejszym  wieku, duży problem z zębami.

 

Stomatolog dziecięcy Częstochowa
788 619 605 lub 735 146 591

DLACZEGO NALEŻY LECZYĆ MLECZAKI?

Jest kilka powód, dla których należy dbać o zęby mleczne jak o stałe.

  • zęby mleczne odgrywają zasadniczą rolę w rozwoju prawidłowego zgryzu – utrzymują miejsce dla wyrzynających się zębów stałych
  • przedwczesna utrata mleczaka (z powodu rozwoju próchnicy czy urazu) może przyczynić się do zaburzeń ortodontycznych
  • przy utracie sporej części zębów mlecznych może dojść do nieprawidłowego rozwoju kości i mięśni twarzy
  • próchnica zębów mlecznych przenosi się na zęby stałe
  • chore zęby mleczne powodują dyskomfort i ból
  • zajęte przez próchnicę widoczne zęby lub spore braki w uzębieniu, mogą wpływać na samoocenę dziecka

LECZENIE PRÓCHNICY ZĘBÓW STAŁYCH U DZIECKA

Próchnica zębów stałych u dzieci postępuje niezwykle szybko, a niezauważona w porę, często kończy się usunięciem zęba. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zauważyć objawy i na nie zareagować.

Istnieje wiele przyczyn, dla których już małe dzieci cierpią z powodu próchnicy zębów. Są to m.in.:

  • brak higieny jamy ustnej
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej
  • nieprawidłowa dieta
  • podatność genetyczna

 

Leczenie próchnicy w zębach stałych u dzieci przebiega podobnie jak u dorosłych. W przypadku początkowej fazy, gdzie występują plamy próchnicowe, wystarczy wykonanie fluoryzacji oraz mycie zębów pastą zawierającą fluor.

W przypadku, gdy próchnica powoduje ubytek w zębie, leczenie polega na usunięciu mechanicznie chorych tkanek i wypełnieniu zęba plombą.

LECZENIE KANAŁOWE ZĘBÓW U DZIECKA

Leczenie kanałowe u dziecka jest zabiegiem inwazyjnym ale jeżeli pojawia się taka potrzeba, w DENIMED® mali pacjenci są kwalifikowani na leczenie kanałowe. Do leczenia kanałowego mleczaków u dziecka należy podejść jednak w inny sposób niż w przypadku leczenia zębów stałych. Mleczaki mają bowiem bardzo dużo miazgi, ich kanały nie są takie proste jak w zębach stałych, dodatkowo kanałów jest więcej. Uważa się, że leczenie kanałowe zębów u dziecka można zacząć w wieku 2-3 lat, kiedy korzeń zębowy będzie dobrze ukształtowany. Przed leczeniem kanałowym u dziecka, stomatolog musi wykonać jednak wywiad i badanie i sprowadzić czy nie ma przeciwwskazań do jego wykonania.

Aby uniknąć takiego typu leczenia, opiekuni dziecka nie powinni lekceważyć pierwszych zmian chorobowych zebów u dziecka, ponieważ nieleczone zapalenie może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami w przyszłości.

USUWANIE MLECZAKÓW

W DENiMED® zdrowe zęby mleczne usuwamy tylko wtedy, gdy taki zabieg zalecany jest przez ortodontę w celu przeprowadzenia skutecznego leczenia ortodontycznego lub gdy mleczak utrudnia wyrzynanie się stałego uzębienia.

 

Zachodzą czsami jednak sytuacjie, w których należy niezwłocznie przyprowadzić zabieg ekstrakcji zęba mlecznego. Są to mi.n.

  • stany ropne w jamie ustnej spowodowany zębem mlecznym
  • gdy nie ma możliwości odbudowy zęba mlecznego

ORTODONTA DZIECIĘCY

DENiMED® zapewnia profesjonalną opiekę ortodontyczną dla dzieci. Należy pamiętać, że nieprawidłowy zgryz jest nie tylko nieestetyczny, ale przede wszystkim powoduje wiele problemów stomatologicznych.

Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie ortodontyczne u dziecka, zapobiega rozwojowi poważnych wad. Chroni przed licznymi dolegliwościami i koniecznością usuwania zębów stałych w przypadku korekcji zgryzu w starszym wieku. W DENiMED® , w trakcie leczenia ortodontycznego dzieci, dokonujemy korekcji nieprawidłowości zgryzu. Aparat ortodontyczny stosowany u pacjentów poniżej 12 roku życia, nie gwarantuje, że po wyrznięciu się wszystkich zębów stałych, nie będzie konieczna ponowna kuracja, ale znacznie zmniejsza jej prawdopodobieństwo.

LAKOWANIE ZĘBÓW U DZIECKA

Lakowanie to uszczelnianie bruzd, które znajdują się na zębach trzonowych i przedtrzonowych. Zabieg ten służy zapobieganiu powstawania próchnicy i polega na oczyszczaniu oraz bezbolesnym pokryciu bruzd ząbka lakiem szczelinowym. Stosuje się go na wszystkich zębach bocznych, zarówno mlecznych i stałych. Zabieg ten jest bezbolesny. Lakowanie najczęściej stosuje się pomiędzy 6 a 12 rokiem życia.

LAKIEROWANIE ZĘBÓW - FLUORYZACJA ZĘBÓW U DZIECKA

Zabieg fluoryzacji u dzieci ma duże znaczenie, ponieważ wielu małych pacjentów ma problemy z odpowiednią higieną jamy ustnej. Fluor działa przeciwpróchniczo i dzięki temu pomaga zachować zdrowe zęby. Fluoryzacja wzmacnia szkliwo i wspomaga proces jego remineralizacji, odtwarzając drobne ubytki. Fluor tworzy powłokę na zębach, która chroni je przed szkodliwym działaniem kwasów oraz ogranicza przywieranie kamienia nazębnego. Fluoryzacja jest bezbolesna i trwa zaledwie kilka minut.

wyrażam zgodę

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie i dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.